Woda pitna a tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne przyczyniły się do rewolucji technologicznej. Z tym stwierdzeniem raczej trudno się nie zgodzić. Jednakże dziś większość osób dyskredytuje rolę, jaką plastik odgrywa w życiu człowieka. W świadomości wielu z nich istnieje przeświadczenie, że tworzywa sztuczne to zło wcielone i należałoby w pełni z nich zrezygnować. Plastik plastikowi jest jednak nierówny. Dziś udowodnimy, że może on być bezpieczny i niezwykle przydatny. Przedstawimy własności polietylenu wysokiej gęstości i przekonamy wszystkich, że warto z niego korzystać chociażby do przechowywania wody pitnej.

Przypadkowe odkrycie

Warto zacząć od ciekawostki związanej z jego odkryciem. Został on bowiem zsyntetyzowany przypadkowo przez niemieckiego chemika Hansa von Pechmanna. Pomimo tego na dużą skalę zaczął być produkowany dopiero ponad 30 lat później, a wraz z upowszechnieniem się procesów produkcyjnych pojawiła się również jego wersja o wysokiej gęstości, czyli inaczej HDPE (z ang. high density PE). Czym jednak dokładnie jest ta substancja?

Właściwości polietylenu

Aby dokładnie zapoznać się z konkretnym związkiem, należy przede wszystkim dowiedzieć się, w przebiegu jakich reakcji on powstaje. Jeśli mowa o polietylenie, w tym przypadku o jego wysokiej gęstości, to tworzy się on poprzez polimeryzację rodnikową koordynacyjną. Jest to proces katalityczny, w którym stosuje się tzw. katalizatory odgrywające w jego syntezie kluczową rolę. Co ciekawe, HDPE wytwarzany jest w procesie polimeryzacji niskociśnieniowej, gdzie początkowo do wyprodukowania polietylenu potrzebowano nawet kilkuset atmosfer. Materiał ten posiada wysoką temperaturę topnienia jak na tworzywo sztuczne, ponieważ aż 125°C, co pozwala na jego szerokie zastosowanie.

Rola w przemyśle

Gdzie jednak stosuje się tego rodzaju materiał? Wykorzystanie polietylenu jest niezwykle szerokie. Najczęściej spotykanym na co dzień zastosowaniem HDPE są nakrętki od butelek napojów czy środków czyszczących. Można jednak spotkać się z nim również w elementach konstrukcyjnych, np. w rurociągach, a także we włóknach spełniających różnorodne funkcje, m.in. w odzieży roboczej czy materiałach budowlanych. Dzięki temu, że surowiec ten jest obojętny wobec wielu substancji, pozwala na bezpieczne przechowywanie np. wody pitnej, w przeciwieństwie do PET – w jego przypadku z całą stanowczością nie zaprzecza się negatywnego wpływu na zdrowie. Dlatego też profesjonalne zbiorniki na wodę pitną powinny być skonstruowane z HDPE.

Rodzaje pojemników na wodę

Wśród popularnych rozwiązań związanych z HDPE najbardziej przydatnym na co dzień może okazać się stworzenie bezpiecznego magazynu dla czystej wody. W zależności od zapotrzebowania zaopatrzyć się można w baniaki na wodę, które sprawdzą się jako zbiornik do kampera, stojący pojemnik służący jako bufor czy zasobniki składające się na układ uzdatniający wodę do picia. Co więcej, w baniakach stworzonych z polietylenu bez problemu można wykonać dodatkowe otwory służące do podłączenia niezbędnych części hydraulicznych czy pomiarowych.

Jak widać, HDPE może sprawdzać się nie tylko w celach przemysłowych, lecz także domowych – wszędzie tam, gdzie liczy się przechowywanie czystej wody w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Nie dość, że polietylen nie uwalnia żadnych szkodliwych związków, to również chroni zawartość wykonanego z niego pojemnika przed wpływem zewnętrznych czynników. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na zbudowanie magazynu czystej wody, to właśnie na zbiorniki z HDPE powinniśmy zwrócić uwagę.

Loading...