Dostosowanie zbiornika PE do osmozy

Na rynku urządzeń oraz elementów technicznych można znaleźć wiele gotowych produktów. Tyczy się to także różnych systemów odpowiedzialnych za przetwarzanie wody. Są to m.in. układy, w których zachodzi tzw. zjawisko osmozy. Jeśli jednak gotowe rozwiązania posiadają cechy niezgodne z założeniami przyszłego użytkownika, pojawia się niemały problem. W takim momencie warto postawić więc na instalację własnej roboty z wykorzystaniem odpowiednio dobranych zbiorników. Wbrew pozorom nie musi to być zadanie trudne do wykonania, a dzięki niemu zapewnimy sobie system idealnie skalibrowany pod nasze potrzeby.

Czym dokładnie jest osmoza?

Jest to zjawisko polegające na zmianie stężenia danej substancji w dwóch roztworach rozdzielonych błoną półprzepuszczalną. W efekcie tego oba roztwory stają się izotoniczne względem siebie. Oznacza to, że posiadają dokładnie takie samo stężenie danej substancji. Aby skonstruować układ przeznaczony do zwykłej bądź tzw. odwróconej osmozy, (wykorzystuje się podwyższone ciśnienie) wystarczy zastosować się do prostych instrukcji prawidłowego podłączenia filtrów. Zależnie od zaprojektowanego układu może wpływać on na podwyższenie bądź obniżenie stężenia konkretnych substancji w wybranych roztworze.

Osmoza? A na co to komu?

Pomimo że to zjawisko może brzmieć nieco tajemniczo, to zachodzi ono niezwykle często, nie tylko w laboratorium, lecz w codziennych sytuacjach. Sporo osób może nie być świadomych, że powszechnie wykorzystuje się osmozę w kuchni, np. podczas konserwowania mięsa czy warzyw solą, znanego jako peklowanie oraz kiszenie. Wykorzystuje się ją także w szeregu procesów technologicznych. Doskonałym przykładem jest jednak przeprowadzanie osmozy wody w celu jej oczyszczania. W przypadku chęci skonstruowania własnego układu do przeprowadzania osmozy należy postawić na specjalne zbiorniki, najlepiej na te wykonane z neutralnego chemicznie polietylenu. Do tego celu idealnie nadają się pojemniki, które mogą być dostosowywane do konkretnego projektu. Warto zatem zgłosić się z koncepcją instalacji bezpośrednio do producenta takich pojemników. A jakiego rodzaju przeróbki mogą być potrzebne w instalacji do osmozy?

Konieczne przeróbki zbiorników

W zależności od tego, o którym pojemniku mowa, przeróbki mogą pełnić odmienne funkcje. Zbiorniki na wodę muszą posiadać przede wszystkim otwory wlotowe oraz wylotowe. Można uwzględnić jednak podłączenie nie jednego, a większej ilości pojemników. Kolejno będą one przeznaczone do magazynowania przefiltrowanej wody, posłużą jako bufor do wody gotowej do przefiltrowania oraz zostaną wykorzystane do gromadzenia wody odpadowej, która normalnie byłaby odprowadzana prosto do kanalizacji. W ten sposób można stworzyć wydajny układ, dzięki któremu zaoszczędzimy surowiec i wykorzystamy go do innych celów. Należy bowiem pamiętać, że woda w takiej postaci nadal jest zdatna do picia oraz w pełni bezpieczna. Przygotowane specjalnie otwory mogą służyć podłączeniu rurek, lecz także zaworów, odpowietrzeń czy też różnego rodzaju mierników. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia konstruktora i potrzeby konsumenta.

Nawet nie będąc hydraulikiem czy specjalistą od układów przetwarzających wodę, można stworzyć sprawny system do przeprowadzania osmozy. Kupienie pojedynczych elementów takiej instalacji i samodzielne jej złożenie może dodatkowo przyczynić się do zmniejszenia kosztów jej montażu. Co więcej, jeśli samemu skonstruujemy taki układ, będziemy w stanie również przeprowadzić jego serwis. Jak więc widać, warto postawić na dedykowane zbiorniki polietylenowe i zrobić coś całkowicie po swojemu.

Loading...