Zbiorniki odpowiednie do przechowywania wody pitnej

Woda jest jednym z tych surowców, bez którego nikt nie jest w stanie przeżyć, w szczególności jeśli mowa o wodzie pitnej. Dlatego metody jej pozyskiwania, a także magazynowania powinny zawsze gwarantować, że będzie ona czysta i zdatna do spożycia. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby zapasy wody zdatnej do picia przechowywane były w bezpiecznych warunkach. W tym celu warto używać przeznaczonych do tego zbiorników – czym się charakteryzują?

Woda w metalowych zasobnikach

Do przechowywania wody pitnej rzadko używa się pojemników metalowych. Większość osób zdaje sobie sprawę, że kontakt wilgoci z metalem zazwyczaj skutkuje korozją. Oczywiście, jeśli zbiornik jest wykonany z metalu niekorodującego, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ten typ produktu (zbiorniki nierdzewne) wykorzystuje się w przypadku cieczy o zmiennej temperaturze czy ciśnieniu, np. w układach ciepłowniczych. W pozostałych przypadkach stosowanie tego rodzaju zbiorników byłoby nieekonomiczne, ponieważ te wykonane z metalu są zwyczajnie drogie.

Plastic fantastic?

O wiele lepszym pomysłem będzie postawienie na pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego, jednakże muszą one spełniać rygorystyczne normy techniczne oraz posiadać atest PZH (Polskiego Zakładu Higieny). Absolutnie nie można wybierać pojemników wykonanych z tworzywa niespełniającego tych kryteriów. Aby więc skonstruować jakiekolwiek instalacje, stanowiące bufor wody przeznaczonej do picia, należy znaleźć producenta, który gwarantuje 100% bezpieczeństwa dla przechowywanego surowca. Nasze zbiorniki na wodę pitną produkowane są z polietylenu wysokiej gęstości. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, polietylen jest całkowicie obojętny chemicznie dla cieczy przechowywanych w zbiornikach z niego wykonanych. Nie zawierają one również niebezpiecznego związku, który obecny jest w wielu, innego rodzaju tworzywach sztucznych – BPA. Dlaczego jest on taki niebezpieczny?

Bez bisfenolu? Bez problemu!

Substancja, o której mowa, należy do grupy związków organicznych zwanej fenolami. Wiele badań naukowych sugeruje, że wywiera on ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka – oczywiście negatywny. BPA, czyli inaczej bisfenol A najprawdopodobniej może również działać kancerogennie, aczkolwiek nadal nie są to w pełni potwierdzone przypuszczenia. Wszystko niestety wskazuje, że organizm ludzki wystawiony na kontakt z tym związkiem nie funkcjonuje prawidłowo. Co istotne, jeszcze niedawno BPA można było spotkać w wielu opakowaniach przeznaczonych do przechowywania żywności – foliowych paczkach i woreczkach, plastikowych butelkach czy we wnętrzu puszek z napojami. Jednakże teraz coraz rzadziej do pakowania używa się tego typu materiałów, przez wzgląd na zachowanie bezpieczeństwa konsumentów.

Choć wiele osób mogłoby pomyśleć, że każde tworzywo sztuczne jest niebezpieczne dla zdrowia, to polietylen wysokiej gęstości jest idealnym materiałem nadającym się na zbiorniki wody pitnej. Dlatego też każdy, kto chciałby stworzyć magazyn przeznaczony do jej przechowywania, powinien postawić na plastikowy zbiornik zbudowany z tego rodzaju tworzywa. To gwarancja wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa.

Loading...