Polietylenowe zbiorniki buforowe

Realizując różnego rodzaju projekty związane z przechowywaniem wody, należy stawiać na profesjonalne rozwiązania. W ramach tych działań elementem, na który często stawiają inwestorzy konstruujący takie układy, są specjalistyczne pojemniki na wodę z polietylenu.

Nic w tym dziwnego, w końcu jest to niezwykle wytrzymały materiał, który także charakteryzuje się wyjątkową obojętnością chemiczną. Doskonałym wykorzystaniem jego potencjału jest budowa tzw. zbiorników buforowych na wodę pitną. W jaki sposób należy je dostosować, aby spełniały wspomnianą funkcję?

Rodzaje zbiorników buforowych

Czym są zbiorniki buforowe? To inaczej magazyny bądź pojemniki z zapasem konkretnej substancji. W przypadku wody często wykorzystuje się je w systemach grzewczych, jednakże w tym przypadku stawia się na pojemniki wykonane z odpornego termicznie metalu. W jakich więc przypadkach zbiorniki na wodę wykonane z polietylenu znajdują zastosowanie?

Doskonałym pomysłem jest stworzenie zbiornika buforowego na wodę pitną. Zapas czystej wody może okazać się niezbędny np. podczas nagłych wypadków – pozwala bowiem na korzystanie z niej bez żadnych ograniczeń. Czasem zdarza się, że przepustowość systemu wodociągowego jest niewystarczająca bądź studnia głębinowa jest podatna na chwilowe spadki poziomu wody gruntowej. Może to wpływać na krótkotrwałe jej braki lub powodować niedostateczne ciśnienie. Tego typu sytuacje mogą niekorzystnie oddziaływać na pracę takich sprzętów jak pralka bądź zmywarka, a także obciążać pompę. Dlatego, aby zapewnić domownikom komfort oraz zabezpieczyć elementy instalacji hydraulicznej, warto zaprojektować prosty zbiornik buforowy na wzór hydroforowego, z tym że według własnych preferencji. Taki pojemnik może mieć dowolne rozmiary czy kształt bądź posiadać niezbędną nam ilość dodatkowych przyłączy lub instalacji.

Dostosowanie zbiornika pod bufor wodny

W celu zbudowania profesjonalnej instalacji warto skontaktować się z firmą wykonującą pojemniki z polietylenu na zamówienie dostosować do precyzyjnych wytycznych. Bez problemu będzie można wykonać otwory wprowadzające wodę z głównego zaworu wodociągowego, a także te doprowadzające ją do domowej sieci hydraulicznej. Dodatkowym atutem jest wyposażenie otworów w niezbędne złączki, nyple czy redukcje – wszystko po to, aby dostosować się do rur przekazujących wodę do układu oraz ustabilizować jej ciśnienie. Dodatkowe elementy zbiornika będą przydatne również w przypadku podłączenia do niego dodatkowych urządzeń, np. filtrujących wodę.

Aby bufor spełniał swoje zadanie, powinien być wyposażony w miernik ciśnienia. Poprawnie zamocowany manometr powinien być zainstalowany w otworze gwintowanym, przygotowanym w ściance zbiornika. W tym przypadku, jak i w pozostałych konieczne jest zachowanie ich szczelności, dlatego nie można zapominać o dopasowanych idealnie uszczelkach czy podkładkach.

Dodatkowy bufor wody może znacząco wpłynąć na codzienne użytkowanie wielu urządzeń, a także na ciągłość wykonywania obowiązków w domu, zakładzie pracy czy gospodarstwie. Szybki dostęp do czystej wody, zgromadzonej w pojemnym zbiorniku, to doskonały sposób na zabezpieczenie przed krótkotrwałą suszą, w szczególności gdy woda jest nam niezbędna codziennie – np. do pojenia zwierząt. W takiej sytuacji nawet chwilowy jej brak może być fatalny w skutkach. Dlatego indywidualnie zaprojektowany zbiornik to gwarancja nie tylko wygody, lecz także bezpieczeństwa.

Loading...