Korzyści ze zbierania deszczówki

Przy coraz częściej pojawiających się podwyżkach, nie tylko dotyczących żywności, lecz także energii i surowców, większość osób szuka oszczędności. Równocześnie nikt nie chce przecież obniżać swojego dotychczasowego poziomu życia oraz wprowadzać ograniczeń. To samo tyczy się wody. Jak jednak w czasie coraz większych susz i drożyzny zacząć oszczędzać na rachunkach za wodę? Odpowiedzią mogą okazać się zbiorniki na deszczówkę.

Jak zbierać wodę opadową?

Wiele osób, pomimo że zastanawiało się nad rozpoczęciem zbierania deszczówki, nadal może nie wiedzieć, jak się zabrać za budowę odpowiedniego systemu. Aby wydajnie ją gromadzić, należy dobrze zaplanować cały układ. Po pierwsze trzeba oszacować, jaką powierzchnię dachową mamy do dyspozycji. Można zdziwić się, jakie ilości wody opadowej jest w stanie magazynować dach. Aby zebrać jej ponad 300 litrów, na dach o powierzchni 120 m² musi nieprzerwanie padać deszcz przez około 20 min. Jest to ogromna ilość zaoszczędzonej wody!

Kolejnym etapem jest dobór odpowiednich komponentów. Najważniejszymi elementami funkcjonalnego układu są szczelne rynny, zamocowane pod odpowiednim kątem oraz zbiornik na deszczówkę, wykonany z odpornego na czynniki mechaniczne oraz chemiczne tworzywa. Doskonałym materiałem na tego rodzaju pojemnik będzie wytrzymały polietylen. Na zlecenie można otrzymać zasobnik na wodę z przygotowanymi odpowiednio otworami czy zaworami, a także z miejscem na filtr wody czy innymi elementami wpływającymi na jej jakość. No właśnie, a do czego można taką wodę wykorzystać?

Przeznaczenie deszczówki i spore oszczędności

O ile każdy wie, że wodę z wodociągów można wykorzystać praktycznie do wszystkiego, tak pomysłów na wykorzystanie tej opadowej może brakować. Powszechnym jej zastosowaniem jest oczywiście podlewanie roślin ozdobnych czy trawnika w ogrodach oraz warzyw bądź owoców na plantacjach. Czy jednak można stosować ją w inny sposób? Oczywiście, bowiem woda ta jest miękka. Oznacza to, że w jej składzie nie znajduje się wiele związków mineralnych, a tym samym nie pozostawi ona na zwilżonych nią powierzchniach nieestetycznych, białych osadów. Dlatego też wiele osób wykorzystuje ją do mycia różnych elementów codziennego użytku, do prania, a także do spłukiwania toalety. Aby jednak zabezpieczyć wszystkie przedmioty i sprzęty mające do czynienia z wodą opadową, warto zainwestować dodatkowo w filtr wody. Pozwoli to bowiem na pozbycie się zazwyczaj niegroźnych, jednak wpływających na cechy fizykochemiczne deszczówki zanieczyszczeń. To m.in. pyłki roślinne i przemysłowe, sadza czy różnego rodzaju mikroorganizmy.

Warto zainwestować w system retencyjny wody opadowej, ponieważ da nam to wiele pożytku. To nie tylko pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne i oszczędność zasobów wód podziemnych, lecz także korzyści finansowe. Łatwo jest bowiem oszacować, ile normalnie wykorzystałoby się wody, za którą należałoby zapłacić. Podczas rocznych opadów w Polsce na 100 m² spada średnio 60 m³ wody, co daje jej 60 tys. litrów na rok. Nietrudno zauważyć więc potężny potencjał każdego, nawet niewielkiego budynku.

Loading...